sobota, 16 października 2010

Dziki Wschód, czyli polskie westerny [zapowiedź]

Wilcze echa

Skoro robiono je we Włoszech, w Hiszpani czy Niemczech, to czemu nie i u nas?
Znam trzy polskie westerny (tudzież quasi-westerny): Prawo i pięść (1964), Wilcze echa (1968) oraz Summer Love (2006). Jest jeszcze Ogniomistrz Kaleń (1961) na podstawie pewnej propagandowej powieści, który westernowy mógłby być nawet bardzo, ale nie jest wcale. Chętnie bym coś o tych filmach napisał, ale chciałbym wiedzieć czy jakiegoś tytułu nie przeoczyłem. Pomożecie?:)

EDIT: Tekst pojawi się najprawdopodobniej gdzieś na przełomie zimy i wiosny 2012 roku.

9 komentarzy:

 1. Na pewno jest jeszcze "Eukaliptus" Marcina Krzyształowicza z 2001 roku. Nie znam tego, ale piszą, że to western erotyczny. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Południk zero" może też warto sprawdzić.

  http://www.filmweb.pl/film/Po%C5%82udnik+zero-1970-110987

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki. Jest jeszcze niemłody filmowiec-amator, Józef Kłyk, który domowymi metodami robi westerny już od końca lat 60. Ale nie mogę ich dorwać.

  OdpowiedzUsuń
 4. http://media.smashingmagazine.com/cdn_smash/wp-content/uploads/images/polish-poster-design/flisak_ranchotexas.jpg

  OdpowiedzUsuń
 5. Z braku laku możesz też rzucić okiem na "Rancho Texas" i "Karate po polsku" (zwłaszcza ten drugi to taki film z wszystkimi składowymi westernu, ale bez kostiumu).

  OdpowiedzUsuń
 6. - Polska odpowiedż na ,, Siedmiu Wspaniałych'' - ,, Wszyscy i Nikt'' tandemu Konrad Nałęcki -Janusz Przymanowski. Mimo mocnej obsady ( Karewicz, Gołas, Pietruski, Gryń, Bilewski ), rozlazła i tendencyjna kupa z fatalnie skręconą finałową strzelaniną.
  - ,, Człowiek, który zdemoralizował Hadleyburg'' - telewizyjna średniometrażówka wg Marka Twaina z akcją na Dzikim Zachodzie, całkiem sympatyczna.
  - ,, Dłużnicy Śmierci'' Włodzimierza Gołaszewskiego ( 1985) - prawdziwa perła , jakiej nie powstydziłby się sam Marek Piestrak.
  - ,, Kwestia Sumienia'' - telewizyjna nowelka z akcją w czasie Wojny Secesyjnej, na podstawie dwóch opowiadań Ambrose'a Bierce'a.

  OdpowiedzUsuń
 7. prawo i pięść z Holoubkiem na podstawie książki Hena.

  OdpowiedzUsuń

anonimie, podpisz się