środa, 24 lipca 2013

Transatlantyk 2013 - mała reklama, szybki konkurs

O tym zacnym filmie zdarzyło mi się kiedyś napisać kilka zdań.

2 sierpnia w Poznaniu rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Jedną z filmowych sekcji festiwalu jest "Poza gatunkiem", w tym roku poświęcona mniej komercyjnemu obliczu kina superbohaterskiego. W związku z nią mam też do rozdania dwie dwuosobowe wejściówki na któryś ze składających się na nią filmów. Aby je otrzymać wystarczy wysłać mi na maila (marcin.zembrzuski@tlen.pl) tytuł filmu, który chcielibyście obejrzeć, wraz z datą i godziną seansu (co oczywiście sprawdzić można na stronie festiwalu). Maile wysyłać można tylko do północy. Zwycięzcy wyłonieni zostaną drogą losowania. Czas start.


POZA GATUNKIEM: SUPERBOHATER
Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk, 02-09 sierpnia 2013, Poznań

Współczesne kino straciło wiarę w superbohaterów. Spod superbohaterskiej maski coraz częściej wyziera posiniaczona, nieogolona twarz faceta, który zamiast ratować świat powinien zasięgnąć porady psychologa. Radosna parada herosów w obcisłych ciuszkach ustępuje miejsca procesji zagubionych, rozdartych i zgorzkniałych odmieńców. Jednocześnie jednak, gatunek filmów superbohaterskich przeżywa obecnie największy renesans, co miesiąc niema oferując nową spektakularną premierę.

Na tegorocznej edycji festiwalu Transatlantyk w ramach sekcji Poza gatunkiem przyjrzymy się bliżej ewolucjom i zmianom jakie superbohater przechodzi we współczesnym kinie. Skupimy się na produkcjach wykorzystujących gatunkowy kostium opowieści superbohaterskich w sposób oryginalny i niecodzienny, śmiało przekraczając horyzont zarysowany przez mainstreamowe, wysokobudżetowe opracowania tematu.

Przyjrzymy się bliżej współczesnej „tendencji realistycznej”, oraz jej związkom ze źródłami mitu superbohaterskiego, w jego różnorakich wcieleniach. Od nieszkodliwych marzycieli, bo niebezpiecznych socjpatów. Od superbohaterów z sąsiedztwa, którzy w źle uszytych trykotach walczą z szarą codziennością, po zamaskowanych mścicieli, podążających śladem komiksowych idoli na skraj szaleństwa.

Program:
SUPER, reż. James Gunn, USA 2010
DEFENDOR, reż. Peter Stebbings, Kanada/USA 2009
ALTER EGO, reż. Jordan Galland, USA 2012
SUPERHEROSI, reż. Mike Barnett, USA 2011
NIEWIDZIALNY GRIFF, reż Leon Ford, Australia 2010
WYZNANIA SUPERBOHATERA, reż. Matthew Ogens, USA 2007
SPECIAL, reż. Hal Haberman, USA 2006

Szczegółowe opisy filmów:

O sekcji:
Cykl Poza gatunkiem prezentuje filmy, które przekraczają granice tradycyjnie rozumianego kina gatunkowego, eksperymentują z jego zasadami, wychodzą poza powtarzalne i sprawdzone formuły dobrze znane ze współczesnych ekranów. Każdego roku przyglądamy się wybranemu aspektowi zjawiska gatunkowości w dzisiejszym kinie: konkretnemu gatunkowi, specyficznym gatunkowym bohaterom, charakterystycznym wątkom i tematom.

2 komentarze:

anonimie, podpisz się